KAJ POMENI SPOLNO ZDRAVJE IN ZAKAJ JE POMEMBNO?
Spolno zdravje obsega telesno, duševno, čustveno in socialno blagostanje v povezavi s spolnostjo. Le-to je temeljnega pomena za osebno dobrobit, splošno zdravje in kakovost življenja. Ne predstavlja zgolj odsotnosti bolezni, motenj ali oslabelosti. Spolno zdravje zahteva spoštljiv in pozitiven odnos do življenja, spolnosti in spolnih odnosov, vključno s sposobnostjo za prijetne in varne spolne izkušnje, brez vsakršne prisile, diskriminacije ali nasilja.

POVEZAVA MED DUŠEVNIM ZDRAVJEM IN SPOLNO FUNKCIJO
Dokazano je, da so depresija, anksioznost, bipolarna motnja in psihoza povezane s spolno disfunkcijo. Ta pojav je vsaj delno posledica simptomov omenjenih duševnih bolezni, ki lahko vplivajo na spolnost posameznika. Natančneje, te motnje lahko prispevajo k zmanjšanemu spolnemu nagonu, težavam pri vzburjenju in zmanjšanemu spolnemu zadovoljstvu.

Poleg tega lahko celo zdravljenje omenjenih stanj občasno sproži neželene učinke na spolno funkcijo. Na primer, selektivni zaviralci ponovnega privzema serotonina, ki so v kategoriji antidepresivov, lahko vplivajo na spolno aktivnost posameznika. Ta zdravila so povezana z zmanjšanim libidom, oslabljenim vzburjenjem, erektilno disfunkcijo, zakasnelo ejakulacijo in orgazmično disfunkcijo.

KAKO DUŠEVNE MOTNJE VPLIVAJO NA SPOLNOST?
Določene težave na področju duševnega zdravja lahko neposredno vplivajo na spolnost posameznika. Če moški zaznava tesnobo zaradi spolne učinkovitosti in izražajo pomisleke glede doseganja erekcije med spolnim odnosom, se poveča verjetnost za pojav spolne disfunkcije. Podobno lahko ženske z vaginizmom, motnjo, pri kateri prihaja do nehotenih krčev mišic okoli vagine kot odziv na poskus penetracije, razvijejo tesnobo, povezano s spolnostjo, kar je posledica bolečih preteklih izkušenj in s tem vzdržujejo začaran krog.

SPOLNA ZLORABA IN NJEN VPLIV NA SPOLNO ŽIVLJENJE
Zgodovina spolne zlorabe predstavlja znan dejavnik tveganja za razvoj motenj duševnega zdravja. Pri posameznikih, ki so preživeli spolno zlorabo, se lahko pojavi posttravmatska stresna motnja (PTSM), katere simptomi vključujejo nočne more, neprijetne spomine, težave s spanjem, motnje koncentracije ter ekstremne reakcije na dražljaje, ki spominjajo na travmatično izkušnjo. Številni posamezniki, ki so bili žrtve spolne zlorabe, občutijo sram, krivdo ali stres v povezavi s to izkušnjo, kar lahko vodi v zlorabo alkohola, drog ali drugih psihoaktivnih snovi z namenom samopomoči.

SPOLNA DISFUNKCIJA IN NJEN VPLIV NA DUŠEVNO ZDRAVJE
V kolikor vzrok spolnih težav ni psihološke narave, lahko posledice spolne disfunkcije pomembno vplivajo na duševno blagostanje posameznika. Zlasti več študij potrjuje povezanost med erektilno disfunkcijo in depresijo, kar nakazuje večjo verjetnost sočasne prisotnosti obeh stanj pri moških. Odnos med erektilno disfunkcijo in depresijo je mogoče delno pripisati občutkom žalosti ali izgube, povezanim z zmanjšano spolno funkcijo, zaradi česar je ključnega pomena, da se posamezniki naučijo konstruktivnega obvladovanja teh občutkov.

VLOGA MOŽGANOV PRI SPOLNEM VZBURJENJU
Ljudje pogosto razmišljajo o seksu kot o nečem, kar se dogaja v našem telesu, vendar se velik del našega spolnega življenja dogaja v naših možganih. Ključnega pomena je razumeti, da imajo pri vseh spolih naši občutki in misli pomembno vlogo pri vzburjenju in njegovem ohranjanju.

ZNANSTVENI NAPREDEK NA PODROČJU RAZISKAV
V zadnjih letih smo priča intenzivnemu napredku znanstvenih spoznanj na področju raziskav spolnosti. Vendar pa opažamo pomanjkanje ustrezno usposobljenih strokovnjakov, ki bi lahko prispevali k optimalni izrabi teh novih ugotovitev. Spolnost, kljub temu, še vedno predstavlja temo z različnimi interpretacijami in kompleksnimi definicijami med standardnim in patološkim vedenjem. Z namenom boljšega razumevanja razvijajočih se patologij ter širitve raziskav na nove modele spolnega vedenja, je ključna ustrezna podpora virov.

Pomembno je tudi opozoriti, da lahko vključitev spolnosti v terapijo prinese veliko pozitivnih učinkov, ne samo pri zdravljenju spolnih disfunkcij, temveč tudi pri splošnem izboljšanju kakovosti življenja. Raziskave kažejo, da razumevanje in sprejemanje spolnosti pomaga pri izgradnji zdravih odnosov, zmanjševanju tesnobe in depresije ter krepitvi samospoštovanja. Zato je potrebno nadalje razvijati interdisciplinarni pristop, ki vključuje psihologe, seksologe, zdravnike in druge strokovnjake, da bi zagotovili celostno in učinkovito podporo posameznikom pri raziskovanju njihove spolnosti.
Vira: news medical & issm
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV